czwartek, 17 września 2020

REFLEKSJA o płycie CD "Fortepian Noskowskiego". Wykonawcy "Pianoduo Artists", Joanna DERENDA-ŁUKASIK i Marzena BUCHWLAD

 

Prof. Jerzy MARCHWIŃSKI

Rejowiecka 17A

PL 04-897 WARSZAWA

Tel/Fax: (+48-22) 872 1500

Mob: (+48) 601 235 576

E-mail: JMarchwinski@gmail.com

Blog: jerzy-marchwinski.Blogspot.com

 

Warszawa, 13 września 2020

 

REFLEKSJA o płycie CD „FORTEPIAN NOSKOWSKIEGO”.

Wykonawcy: „Pianoduo artists”, Joanna DERENDA-ŁUKASIK i Marzena BUCHWALD.

 

·       Zgodnie z osobistą tradycją, od razu na wstępie zastrzegam, że nie piszę recenzji. W moim pojmowaniu, recenzje i krytyki, są domeną recenzentów i krytyków. Ocenę artysty przez artystę, odbieram jako rodzaj nietaktu. Zdecydowanie preferuję określenie REFLEKSJA, która daje mi przestrzeń do wypowiedzenia opinii osobistej, bez kwalifikacji i oceny.

·       Wysłuchałem CD o fortepianie Noskowskiego, z wielką radością i przyjemnością. Być może dlatego, że wszystko co polskie, wliczając w to Sztukę, jest mi szczególnie bliskie i cenne.

·       Obydwie Artystki legitymują się wyśmienitą profesją, zaangażowaniem i emocją. Przekłada się to na ekspozycję polskiego charakteru we wszystkich tańcach, które opierają się wielokrotnie na autentycznych cytatach.

·       Uważam za ogromnie pozytywne starania Artystek, żeby obudzić z letargicznego snu zapoznane skarby ocalałych archiwów. Jest to inicjatywa zasługująca na najwyższa pochwałę. Tak właśnie wyobrażam sobie przyszłość Pianoduo artists”: na znakomitym poziomie profesjonalnym pokazanie tej twórczości muzycznej, która zasługuje na przywrócenie, a często, na przywołanie do istnienia.

·       Niekłamaną przyjemność sprawiła mi kompatybilna komitywa estetyczna i emocjonalna Pań-Artystek. Było to niemal idealne zrealizowanie moich osobistych oczekiwań, abym słuchając duetu odniósł wrażenie, że gra nie dwu, lecz jeden wykonawca.

·       Chętnie bym widział w booklecie tego CD, również angielskie tłumaczenie już istniejących w nim informacji. Jestem przekonany, że to CD zasługuje na promocję i popularyzację np. przez Instytut Adama Mickiewicza oraz inne możliwości Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

           

 

 

        

         

 

 

 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz